Tarayıcılarımız hakkımızda neler sızdırıyor?

Web tarayıcılarımız biz farkında olmadan bilgi sızdırıyor,

peki ama neleri sızdırıyor?

hergün fazla fazla kullandığımız bu web tarayıcılarının bilgilerimizi haberimiz olmadan internete sızdırdığını nasıl anlarız ?

Tarayıcınız hakkınızda neler biliyor?

Web tarayıcınız, belirli bir kişisel bilgi kümesini sürekli olarak diğer web sitelerinin erişimine sunar. Bu çoğu zaman daha isabetli reklamlarla karşılaşmanız içindir. Tarayıcınızın genellikle sitelere verdiği bilgiler arasında şunlar var:

Konumunuz: Web tarayıcılarının çoğunda bulunan API, sitenin hangi sürümünün açılacağını belirlemekte kullanılır. Bununla birlikte API’nın siteleri sunduğu konum bilgisi, telefonunuzdaki gibi olmayabilir; bazı durumlarda bulunduğunuz yerden yüzlerce kilometre uzakta görünebilirsiniz.

Donanım ve yazılım: Tarayıcınız, sisteminizin donanım ve yüklü yazılımları hakkında bilgiler sağlar. Bu sayede sitenin cihazınıza uygun olan sürümü sunulur. Yüklediğiniz eklentilerin de algılanması mümkün olabilir.

Bağlantı: Bazı web siteleri, bağlantı bilginizi alarak size hangi içeriği sunacağını seçebilir.

Sosyal medya: Sosyal medya hesaplarınız, sitelere eklenen sosyal araçlar yoluyla sizi tüm internette takip edecektir. Çoğu sosyal ağ ücretsiz olduğundan ve reklamlardan para kazandığından, böyle davranmayı tercih ederler. Örneğin Facebook, sosyal ağa oturum açmışsanız dolaştığınız “sakıncalı” sitelerden haberdar olabilir.

Telefonunuzun elinde veya masada olduğu bilinebilir!

Jiroskop: Aslında bu sensör sadece mobil cihazlarda olsa da tarayıcınız, bu bilgiyi hem laptop’larda, hem de mobil cihazlarda gönderir. Tek fark, laptop’larda ve masaüstü PC’ler belirli değerlerin “yanlış” veya “null” olarak gönderilmesidir. Burada belki rahatsız edici olan ise web tarayıcınızın telefonunuzun elinizde veya masanın üstünde olduğunun bilinebilmesi

Web tarayıcınızın elde ettiği verileri, bu bilgilerin ne kadar kolay alındığını göstermeyi amaçlayan What Every Browser Knows About You üzerinde görebilirsiniz. Site, sadece tarayıcınızın sunduğu bilgileri göstermekle kalmayıp, bilgileri gizlemek için yapabileceklerinizi de söylüyor.

Bakabileceğiniz tek adres bundan ibaret değil. panopticlick.eff.org bu web site üzerinden de test edebilirsiniz.

Peki bunu nasıl durdururuz ?

Sızıntıyı, izlenmeleri, çerezleri ve fazlasını durdurmak istiyorsanız, birkaç seçeneğiniz var. Ghostery, NoScript, Disconnect ve uMatrix gibi tarayıcı eklentileri, bu konuda oldukça başarılılar. Bununla birlikte web tarayıcınızda bulunacak bir güvenlik açığı veya sorun, bu eklentilere rağmen bilgilerinizin sızmasına neden olacaktır. Bir başka sorun ise bilgilerinizi elde eden web sitelerinin çoğunun, bu bilgileri başka sitelere sunması. Çoğu web sitesinin web tarayıcınızın “beni takip etme” isteğini yok sayması, önemli bir sorun olmayı sürdürüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir